SeaMed

czym jest...
protetyka?

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną stomatologii zajmującą się uzupełnianiem powstających braków w uzębieniu. Zadaniem protetyka jest więc odtwarzanie u pacjentów utraconej funkcji żucia i poprawa estetyki uśmiechu, poprzez odbudowę utraconych zębów z wykorzystaniem stałych lub ruchomych uzupełnień protetycznych.

Z wykorzystaniem dostępnych obecnie w protetyce stomatologicznej rozwiązań, możliwe jest idealne odtworzenie nie tylko pojedynczych braków w łukach zębowych, ale także większych braków w uzębieniu, nawet takich, które zajmują większą część lub całość łuków zębowych.

dlaczego i kiedy protetyka stomatologiczna
jest tak istotna?

Protetyka stomatologiczna odgrywa niezwykle ważną rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Budowa łuków zębowych może być zróżnicowana, jednak każdy ząb, z wyłączeniem siekaczy i drugich (bądź trzecich) zębów trzonowych, zawsze powinien się „dotykać” z czterema zębami: dwoma sąsiadującymi i dwoma przeciwstawnymi. Ustawienie to sprawia, że łuki zębowe trzymane są w stanie naturalnego napięcia, utrzymującego poszczególne elementy uzębienia w konkretnej pozycji.

Utrata nawet jednego zęba, sprawia, że napięcie to zostaje zaburzone, a zęby mogą zacząć pochylać się w stronę powstałego ubytku. Poza tym, warto pamiętać o tym, że wraz z utratą zęba rozpoczyna się bardzo niebezpieczny proces atrofii, czyli zaniku kości. Jest to związane z tym, że po utracie przez pacjenta naturalnego zęba, kość szczęki lub żuchwy traci możliwość regeneracji wokół jego korzenia. Prowadzi to nie tylko do sytuacji, w której z powodu niewystarczającej ilości kość w szczęce nie ma możliwości wszczepienia implantów zębowych, ale również do tego, że dochodzi wówczas do zaburzenia proporcji twarzy czy nawet zmienienia jej rysów.

Nie zwlekajcie z wizytą u stomatologa i leczeniem protetycznym!

konsultacja protetyczna

Konsultacja protetyczna to pierwszy krok leczenia, przeznaczony dla osób o z powstałymi brakami w uzębieniu, lub też z ubytkami w koronach zębów, które są niemożliwe do uzupełnienia przy pomocy leczenia zachowawczego i wypełnienia kompozytowego.

W trakcie konsultacji protetycznej lekarz wykona szereg badań jamy ustnej i zleci pacjentowi wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Obraz pozyskany z pantomografu pozwala nie tylko na zobrazowanie stanu zębów w perspektywie panoramy, lecz również umożliwia ocenę stanu i ilości tkanki kostnej w miejscu potencjalnego leczenia protetycznego. Na podstawie uzyskanych w wykonanych badaniach diagnostycznych informacji możliwe jest stworzenie unikalnego planu leczenia.

protezy zębowe

Udając się do protetyka stomatologicznego pacjenci zazwyczaj mają zamiar stworzenia indywidualnie dobranej do swoich potrzeb protezy zębowej. Żeby proteza zębowa idealnie spełniała swoje funkcje, musi być wykonana z odpowiednich materiałów, być trwała i dobrze dostosowana do warunków zgryzowych pacjenta.

Dobrze wykonana proteza zębowa nie tylko zwiększy nasz komfort jej użytkowania, lecz również nasze samopoczucie. Pacjent zazwyczaj może wybrać zarówno rodzaj protezy zębowej , jak i materiał, z jakiego zostanie wykonana. Wykonane przez współpracujące z nami laboratorium protezy pozwalają na szybkie przyzwyczajenie się do nowego trybu życia.

protezy zębowe ruchome

Protezy zębowe ruchome to protezy stosowane zarówno w przypadku powstania częściowych braków w uzębieniu, jak i w przypadku wystąpienia większych braków, które obejmują większą część łuków zębowych lub całkowite bezzębie.

Aby nie doszło do groźnego podrażnienia tkanek miękkich oraz błony śluzowej jamy ustnej, zalecamy ich wykorzystywanie wyłącznie w ciągu dnia. Proteza zębowa ruchoma wymaga przyzwyczajenia, stąd też powinna być ona dopasowana w maksymalnie dokładny sposób, aby ten okres trwał jak najkrócej.

Do najpopularniejszych rozwiązań protetycznych z zakresu ruchomych protez zębowych należą:

  • Protezy zębowe akrylowe; jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które też gwarantuje wysoką estetykę odbudowy zębów.
  • Protezy zębowe szkieletowe; są oparte na specjalnym metalowym stelażu, przez co są stabilniejsze i zarazem łatwiejsze w użyciu. Zmniejszają też ryzyko wystąpienia odkształceń dziąseł i podrażnień błony śluzowej.

protezy zębowe stałe

Dla wielu pacjentów znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stałych protez zębowych, czyli takich, których nie trzeba regularnie wyjmować z jamy ustnej. Z zastosowaniem stałych uzupełnień protetycznych możliwa jest odbudowa zarówno pojedynczych, jak i większych braków w uzębieniu. Najczęściej stosowanymi rodzajami stałych protez zębowych są mosty protetyczne oraz korony protetyczne, przede wszystkim korony porcelanowe. W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród pacjentów cieszą się też implanty zębowe. Ich zastosowanie umożliwia zarówno odbudowę pojedynczych braków w uzębieniu, jak i stworzenie stabilnej podpory pod pełne protezy zębowe.

korony protetyczne porcelanowe

Korona protetyczna służy do odbudowy zniszczonej lub nieestetycznie wyglądającej korony zęba. Korona protetyczna ma postać nakładki umieszczanej na oszlifowanym zębie. Najbardziej cenione są korony porcelanowe, które charakteryzują się najlepszym i najbardziej zbliżonym do naturalnych zębów, wyglądem. Jeżeli ząb jest zniszczony aż do poziomu dziąsła, możliwe jest osadzenie korony przy pomocy wkładu koronowo-korzeniowego wykonanego z włókna szklanego, złota czy stali. Należy jednak pamiętać o tym, że wykorzystanie tego wkładu jest związane z koniecznością pokrycia przez pacjenta dodatkowych kosztów leczenia.

Korony protetyczne pozwalają na skuteczne poprawienie estetyki uzębienia i przywrócenie jego pełnej funkcjonalności.

Najczęściej wybierane przez pacjentów rodzaje koron protetycznych to:

  • Korony porcelanowe na podbudowie metalowej
  • Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej
  • Korony pełnoceramiczne

mosty protetyczne

Mosty protetyczne są złożone z przęsła oraz filarów. Przęsło to korona lub korony zębowe mające zastąpić brakujące elementy uzębienia, podczas gdy filary to odpowiednio oszlifowane zęby pacjenta, na których zostaje osadzony most. To rozwiązanie odznacza się wyjątkową skutecznością w momencie, gdy braki w uzębieniu otoczone są przez mocno zakotwiczone w kości, poprawnie ustawione zęby, wolne od chorób przyzębia. Z zastosowaniem mostu protetycznego zazwyczaj odbudowuje się braki w łukach zębowych, które składają się z 1-3 sąsiadujących ze sobą luk w uzębieniu.

Mosty protetyczne stosowane w gabinecie SeaMed w Gdańsku to:

  • Mosty porcelanowe na podbudowie metalowej
  • Mosty porcelanowe na podbudowie cyrkonowej
Zdrowy uśmiech
Zarejestruj się online!

    Stwórz swój idealny wizerunek i umów się na wizytę

    Sprawdź komentarze

    Opinie

    quote
    obrazek
    4.3/5 - (3 votes)

    Nasz gabinet to miejsce, w którym pracujemy jako zgrany zespół wykorzystując doświadczenie, wiedzę i nowoczesny sprzęt. Zależy nam na wysokiej jakości usług i na budowaniu dobrych relacji i zaufaniu pacjentów.

    Znanylekarz.pl

    znanylekarz
    umów wizytę